ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΣΤΟ CHAMPIONS LEAGUE

Με αφορμή την εποποιία της Μπαρτσελόνα, σε ένα βράδυ που κανένας Καταλανός και μη δεν θα το ξεχάσει, το eponymousview παρουσιάζει τις μεγαλύτερες ανατροπές που έγιναν στο ποδόσφαιρο στη διοργάνωση του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, από καταβολής Champions League και μετά.

Bayern München – Porto FC (1-3, 6-1)

Σεζόν 2014/2015 για τη φάση των προημιτελικών : η Porto στο πρώτο παιχνίδι κάνει σμπαράλια την άμυνα της Bayern. Δύο γκολ από τον Quaresma και ένα από τον Jackson Martinez, μετά τη μείωση του σκορ σε 2-1 από τον Thiago Alcantara δίνουν τεράστια νίκη στους Πορτογάλους, οι οποίοι βάζουν πολύ δύσκολα στους παίκτες του Guardiola εν όψει της ρεβάνς του Μονάχου.

Όσο δύσκολο ήταν το πρώτο παιχνίδι, τόσο εύκολο έκαναν το δεύτερο οι παίχτες της Bayern. Με το γήπεδο να μοιάζει κατηφόρα και σκόρερ τους Thiago Alcantara, Boateng, Lewandowski(εις διπλούν), Müller, Xabi Alonso οι Βαυαροί πήραν εμφατική πρόκριση για τους «4» της διοργάνωσης, χωρίς το γκολ του Jackson Martinez να στέκεται εμπόδιο.

Barcelona Chelsea FC (1-3, 5-1)

Σεζόν 1999/2000 για τη φάση των προημιτελικών : η Chelsea κάνει επιβλητική εμφάνιση και προηγείται στο ημίχρονο με 3-0 με δύο γκολ του Tore Andre Flo και ένα του Gianfranco Zola με τον Luis Figo να μειώνει για τους Καταλανούς.

Στη ρεβάνς του Camp Nou οι Rivaldo και Figo δίνουν προβάδισμα πρόκρισης για τη Barcelona, με τους Flo και Dani Garcia να στέλνουν το παιχνίδι στην παράταση, όπου οι Rivaldo και Kluivert έδωσαν πανηγυρική πρόκριση στην ομάδα της Βαρκελώνης.

Chelsea FC Napoli (1-3, 4-1)

Σεζόν 2011/2012 για τη φάση των «16» : η Chelsea προηγείται στην «κόλαση» του San Paolo με τον Mata, ωστόσο η Napoli φτάνει σε μεγάλη ανατροπή-νίκη και προβάδισμα πρόκρισης με δύο γκολ του Lavezzi και ένα του Cavani.

Η ρεβάνς του Stamford Bridge έμελλε να είναι συγκλονιστική : ο Drogba άνοιξε το σκορ και ο αρχηγός Terry έδωσε σκορ πρόκρισης για τους Άγγλους. Ο Ilner με άπιαστο σουτ έδωσε ξανά τη σκυτάλη πρόκρισης στους Ιταλούς, ωστόσο ο Lampard με εκτέλεση πέναλτι έστειλε το ματς στην παράταση, εκεί όπου ο Ivanovic έβαλε το «χρυσό» γκολ στέλνοντας την Chelsea στα προημιτελικά, σε μια χρονιά που κατέκτησε και το τρόπαιο, ως το απόλυτο αουτσάιντερ. (τα γκολ από το 3:06 του βίντεο και μετά)

Manchester United – Ολυμπιακός (0-2, 3-0)

Σεζόν 2013/2014 για τη φάση των «16» : ο Ολυμπιακός κάνει μια από τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας του απέναντι στην διάσημη Manchester United και με σκόρερ τους Chori και Campbell βάζει γερά θεμέλια για μια ιστορική πρόκριση.

Ωστόσο, στη ρεβάνς του Old Trafford ο Van Persie κάνει χατ-τρικ και δίνει στη Manchester United μια πρόκριση που βάσει της εικόνας των δύο ομάδων στα μεταξύ τους παιχνίδια δεν την άξιζε.

Real Madrid – VfL Wolfsburg (0-2, 3-0)

Σεζόν 2015/2016 για τη φάση των προημιτελικών : η Wolfsburg κάνει πολύ μεγάλο πρώτο ημίχρονο και βάζει στα «σχοινιά» την πανάκριβη Real Madrid και με γκολ των Rodriguez Arnoldt παίρνει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Η ρεβάνς του Santiago Bernabeu θα ήταν δύσκολη και για τις δύο ομάδες. Η Real Madrid έδειξε την ποιότητα και εμπειρία της. Ο Cristiano Ronaldo πήρε από το χέρι τους Μαδριλένους και με 3 γκολ τους έστειλε στα ημιτελικά μιας διοργάνωσης, την οποία μετέπειτα κατέκτησαν για 11η φορά στην ιστορία τους!

Borussia Dortmund – Malaga C.F. (0-0, 3-2)

Σεζόν 2012/2013 για τη φάση των προημιτελικών : οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με «λευκή» ισοπαλία στην Ισπανία αφήνοντας ορθάνοιχτους λογαριασμούς για τη ρεβάνς της Γερμανίας.
Στο «άντρο» της Dortmund η Μalaga κάνει μεγάλη εμφάνιση και προηγείται με τον Joaquin, ισοφαρίζεται από τον Lewandowski και ξαναπροηγείται με τον Eliseu. Το ποδόσφαιρο όμως είναι ένα άθλημα στο οποίο παίζουν 11 εναντίον 11 και στο τέλος κερδίζουν πάντα οι Γερμανοί, η Borussia κάνει μια επική ανατροπή και με 2 γκολ από τους Reus και Santana στα τελευταία 4 λεπτά των καθυστερήσεων παίρνει την πρόκριση σε μια διοργάνωση που έμελλε να φτάσει ως τον τελικό.

Barcelona AC Milan (0-2, 4-0)

Σεζόν 2012/2013 για τη φάση των «16» : η πολύπειρη Milan κάνει μια κλασική ιταλική νίκη(σφιχτή άμυνα και αποτελεσματικότητα μπροστά) και με γκολ των Kevin-Prince Boateng και Muntari παίρνει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στην Barcelona

Στον επαναληπτικό, το Camp Nou ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι κατηφορικό : ο Messi ισοφάρισε μόνος του το σκορ του πρώτου αγώνα και οι Villa, Alba έδωσαν την πρόκριση στην Barcelona.

Deportivo La Coruna – AC Milan (1-4, 4-0)

Σεζόν 2003/2004 για τη φάση των προημιτελικών : η Deportivo παίρνει προβάδισμα στο San Siro με τον Pandiani, ωστόσο οι Μιλανέζοι φτάνουν σε μεγάλη νίκη με δύο γκολ από τον Kaka και ένα από τους Shevchenko, Pirlo.

Ο επαναληπτικός  του Riazor εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο : η ομάδα-πρότυπο του Irureta  έγραψε ιστορία ανατρέποντας τα δεδομένα και με σκόρερ τους Pandiani, Valeron, Luque, Fran έφτασε στην πρόκριση και έμεινε στις μνήμες μας ως μια από τις πιο συμπαθείς ομάδες που είδαμε ποτέ.

AS Monaco – Real Madrid (2-4, 3-1)

Σεζόν 2003/2004 για τα ημιτελικά : η Monaco του Άκη Ζήκου προηγείται με τον Squillaci για να ανατρέψει το σκορ η Real με τους Ivan Helguera, Zidane, Figo, Ronaldo και τον Morientes να δίνει ελπίδες στους Μονεγάσκους.

Στον επαναληπτικό στο Πριγκηπάτο, η Monaco φτάνει σε μεγάλη πρόκριση με σκόρερ τους Giuly(εις διπλούν) και Morientes, ο οποίος «πλήγωσε» την ομάδα στην οποία ανήκε και που τον έστειλε δανεικό στους Μονεγάσκους. Το γρήγορο γκολ του Raul δεν ήταν αρκετό για τη Real.

Manchester United 2-1 Bayern München

Σεζόν 1998-1999 τελικός : η Bayern προηγείται με το φάουλ του Basler και όλα έδειχναν ότι θα στεφθεί πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η Manchester ωστόσο βάζοντας 2 γκολ στα 2 τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων από ισάριθμες εκτελέσεις κόρνερ, με «δράστες» τους Sherringham και Solskjaer αφήνει «ξερούς» τους Γερμανούς και κατακτά το τρόπαιο!

Liverpool FC 3-3 AC Milan

Σεζόν 2004/2005 τελικός : η Milan πετυχαίνει τον απόλυτο αιφνιδιασμό και με ένα γκολ του Maldini και 2 του Crespo φάνηκε πως «καθάρισε» νωρίς τον τελικό. Η Liverpool ωστόσο, με αντεπίθεση διαρκείας και γκολ των Gerrard, Smicer, Xabi Alonso ισοφαρίζει και ολοκληρώνει τη μεγάλη ανατροπή στη διαδικασία των πέναλτι με ήρωα τον Dudek και στέφεται πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Barcelona – Paris Saint-Germain (0-4, 6-1)

Σεζόν 2016/2017 : η PSG κάνει το τέλειο παιχνίδι και σκορπά στους τέσσερις ανέμους τη Barcelona. 2 γκολ από τον Di Maria και ένα από τους Cavani, Draxler δίνουν ηχηρότατο προβάδισμα πρόκρισης στους Παριζιάνους.

Η ανατροπή μοιάζει απίθανη για τη Barcelona παρά την υπεροπλία της. Παρ’όλα αυτά «αγγίζει» το θαύμα και προηγείται με 3-0 με γκολ των Suarez, Messi και αυτογκόλ του Kurzawa. Ο Cavani φαίνεται να δίνει τέλος στα όνειρα των blaugrana, ωστόσο η Barcelona με 2 γκολ του Neymar και ένα του Sergi Roberto στα τελευταία 7 λεπτά φτάνει σε μια επική πρόκριση!