ΜΙΑ ΓΕΥΣΗ ΑΠΟ ΧΘΕΣ

Σχετικά εύκολη νίκη για τους Brooklyn Nets έναντι των Atlanta Hawks με 116-104. Το σκορ στο πρώτο ημίχρονο είχε κάποιες διακυμάνσεις, αλλά από την έναρξη του 3ου δωδεκαλέπτου και μετά οι Nets βρέθηκαν στην θέση του οδηγού, την οποία και κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι το τέλος του αγώνα κλειδώνοντας με αυτό τον τρόπο την νίκη. Αξιοσημείωτη η προσπάθεια των Hawks, οι οποίοι έκαναν την αντεπίθεσή τους φτάνοντας να ισοφαρίσουν κιόλας σε 99-99 λίγα λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού, τελικά όμως αυτό δεν φάνηκε αρκετό για να τους χαρίσει ένα θετικό αποτέλεσμα. Τα χαρακτηριστικά που ξεχώρισαν από τους Nets ήταν η πολυφωνία στην επίθεση (Crabbe 20p, Carroll 17p, LeVert 16p, Russell με all-around εμφάνιση 16p/7rebs/10ast και Booker 14p), η ομαδικότητα καθώς κι η έδρα στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Από τους Hawks πρωτοστάτησαν οι «συνήθεις ύποπτοι» Marco Belinelli (19p) και Dennis Schroder (17p/8ast) με συμπαραστάτες τους Bazemore (16p) και Collins (14p/13rebs).

Λίγο πιο περίπλοκα αποδείχτηκαν τα πράγματα για τους New Orleans Pelicans, οι οποίοι επικράτησαν τελικά των Los Angeles Lakers, 119-112. Οι Pelicans, ενώ σε όλο τον αγώνα είχαν ένα σταθερό προβάδισμα και μάλιστα ασφαλείας, σε κάποιες στιγμές έχασαν την συγκέντρωσή τους και επέτρεψαν στους Lakers να ξαναμπούν στο παιχνίδι περίπου 7 λεπτά πριν το τέλος περνώντας μπροστά στο σκορ με 103-99. Τελικά, όμως το καταπληκτικό δίδυμο των Cousins (22p, 11rebs, 8ast) και Davis (27p/17rebs) με τους Moore (19p), Clark (14p) και φυσικά τον Holiday (14p/5rebs/6ast/4stl) στο πλευρό τους κατάφεραν να υπερισχύσουν. Από τους Lakers πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξαν οι Clarkson (24p), Caldwell-Pope (20p) και Kuzma (20p). Lopez και Ingram κινήθηκαν χαμηλά, ενώ ο «περιβόητος» Lonzo Ball πραγματοποίησε μια μεστή εμφάνιση (8p/8rebs/13ast), η οποία δεν ήταν ωστόσο τόσο εμφατική, ώστε να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του LA.

Το πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της βραδιάς με διαφορά ήταν αυτό των Minnesota Timberwolves με τους Oklahoma City Thunders που βρήκε νικητές τους πρώτους με σκορ 115-113. Το φινάλε του αγώνα ήταν συγκλονιστικό καθώς η νίκη άλλαξε χέρια 2 φορές με τα τρίποντα του «Melo» από την μια και του «Wiggins» από την άλλη, ο οποίος μάλιστα κατάφερε και έτρεξε παραπάνω από το μισό γήπεδο με 4 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο εκτελώντας μαεστρικά το νικητήριο σουτ, παίρνοντας την νίκη για την ομάδα του, που έχει ξεκινήσει με θετικό πρόσημο την φετινή σεζόν. Η βασική πεντάδα των Timberwolves ήταν «χάρμα ιδέσθαι» με ταγούς τον Andrew Wiggins (27p/7rebs/4ast) και τον Karl Antony Towns (27p/12rebs) και σε ρόλο «συμπρωταγωνιστών» τους Gibson (11p/10rebs), Butler (15p/6rebs/6ast) και  Teague (19p/6rebs/9ast). Στην αντίπερα όχθη, τρομερή προσπάθεια έγινε από τους Westbrook (31p/5rebs/10ast), «Melo» (23p) και Adams (17p/13rebs), ενώ δεν ήταν αμελητέα κι η συνεισφορά του Paul George (14p/6rebs/8ast/4stl), σε ένα match που πραγματικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες.