Η ΛΥΣΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ 3

Στο ρολόι έχουν μείνει περίπου 5 δευτερόλεπτα για ακουστεί η κόρνα της λήξης, η διαφορά ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Μακάμπι είναι στον ένα πόντο, ο Νόρις Κόουλ κατεβαίνει το γήπεδο με την μπάλα στα χέρια και όλα παραμένουν ανοιχτά. Ο Αμερικάνος γκάρντ, όμως, δεν καταφέρνει να ευστοχήσει στο τελευταίο σουτ του αγώνα και ο Ολυμπιακός υποτάσσει τη Μακάμπι μέσα στο σπίτι της με σκορ 68-69, πραγματοποιώντας την τρίτη σερί νίκη του σε ισάριθμα ματς στη φετινή Euroleague. Οι ερυθρόλευκοι δεν τελείωσαν το ματς όταν μπορούσαν, με αποτέλεσμα να κινδυνέψουν ακόμη και να χάσουν.  Αυτό όμως που μετράει περισσότερο τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο είναι η νίκη και η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου την κατέκτησε.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Οι ερυθρόλευκοι, αν και ξεκίνησαν δυναμικά το ματς, με συνεχόμενους πόντους και σκλρή άμυνα, δεν είχαν βρει τη λύση στο μαρκάρισμα του Νόρις Κόουλ, ο οποίος για κάποια διαστήματα έμοιαζε ανίκητος μέσα στο παρκέ. Στη συνέχεια, όμως, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έριξε στη μάχη ένα σχήμα με 3 φόργουορντ και περιόρισε κάπως το πρόβλημα, όχι ολοκληρωτικά βέβαια. Στην άλλη μεριά του παρκέ ο Ολυμπιακός χτύπησε την αντίπαλο του ακριβώς εκεί που πονούσε, στο 3. Ο Παπαπέτρου πόσταρε τον κοντύτερο Ρολ, με αποτέλεσμα να βρει πόντους ο ίδιος ο νεαρός φόργουορντ,  να ανέβει η ψυχολογία της ομάδας (σε αυτό βοήθησε και η άμυνα) και να ανοίξουν οι χώροι. Έτσι λοιπόν, το ημίχρονο έληξε με σκορ 33-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 28. Εκεί η προσωπικότητα και ο χαρακτήρας της ομάδας βγήκε στην επιφάνεια και ακολούθησε ένα 8-0 σερί. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 17-10 μέσα σε 6 λεπτά  έφεραν και πάλι το ματς σε απόσταση αναπνοής 60-61 (σε αυτό σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι πολύ κακές αμυντικές αντιδράσεις των Αγραβάνη και Μακλιν). Με την είσοδο του Μιλουντίνοφ και του Πρίντεζη οι Πειραιώτες διόρθωσαν για άλλη μια φορά τα κακώς κείμενα των τελευταίων λεπτών και έφτασαν στο +6 στο 38 (63-69). Σε αυτό το χρονικό σημείο το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν σκότωσε την ομάδα του <<λαού>>, με αποτέλεσμα οι Ισραϊλινοί να πετύχουν 5 συνεχόμενους πόντους και να κάνουν το ματς θρίλερ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

1. Κατ΄αρχάς στην μεγαλειώδη εμφάνιση του Γιώργου Πρίντεζη, ο οποίος είχε 21 πόντους, με 2/4 βολές, 5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 18 στην αξιολόγηση σε 29 λεπτά συμμετοχής, δίνοντας επιθετικές ανάσες σε πολύ κρίσιμα σημεία του αγώνα.
  2. Στην τρομερή (αμυντική κυρίως) εμφάνιση του Νίκολα Μιλουντίνοφ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 8 πόντους, 8 ριμπάουντς, 4 κερδισμένα φάουλς (2/2 βολές, 3/7 δίποντα), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα. Η πιο καθοριστική συμβολή όμως του Μιλουντίνοφ δεν αποτυπώνεται στα στατιστικά. Όσο βρισκόταν στο παρκέ ο Ολυμπιακός έπαιζε εκπληκτική άμυνα, καθώς ο Σέρβος <<γίγαντας>> είχε θωρακίσει τη ρακέτα της ομάδας του και ταυτόχρονα έφθειρε τους αντίπαλους ψηλούς. Σκεφτείτε μόνο ότι από τα επτά φάουλ που έκαναν οι Παραχούσκι και Τάιους τα 3-4 έγιναν επάνω στον ψηλό του Ολυμπιακού. Όλα αυτά σε συνδυασμό με την πίεση που ασκούσε στα αντίπαλα γκάρντ την ώρα που προσπαθούσαν να παίξουν το pick  n΄ roll ήταν αρκετή για να αποτρέψει πολλές συνεργασίες μεταξύ κοντών και ψηλών.
  3. Τρίτο και εξίσου σημαντικό στοιχείο στο οποίο κρίθηκε το παιχνίδι ήταν η τρομερή αστοχία της Μακάμπι έξω από τα 6.75 (είχε μόλις 3/15 τρίποντα, δηλαδή 20%). Εδώ θα μπορούσε να πει κάποιος ότι και οι ερυθρόλευκοι τα έκαναν σαλάτα στο συγκεκριμένο τομέα (είχαν 25%), επομένως ποιό είναι το νόημα της παραπάνω φράσης;  Αρχικά πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι σε ματς που κρίνεται στον έναν πόντο (άσχετο αν ολιγώρησε στο τελευταίο δίλεπτο η ομάδα, άλλωστε όπως η Μακάμπι είχε ένα άσχημο πεντάλεπτο έτσι και στον Ολυμπιακό μπορεί να συμβεί το ίδιο) ακόμη και ένα σουτ μπορεί να κάνει τη διαφορά. Επομένως αυτή η μικρή διαφορά στο ποσοστό από το τρίποντο μπορεί να είναι πολύ σημαντική. Επιπρόσθετα, νομίζω, μπορεί να γίνει εύκολα αντιληπτό ότι το πλάνο του Ολυμπιακού ήταν η εξέλιξη του παιχνιδιού να είναι τέτοια, ώστε τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες και ο ρυθμός του παιχνιδιού να είναι στα μέτρα του  (άρα θα υπάρξουν και κάποια άστοχα σουτ) αλλά και το ότι μια ομάδα, όπως αυτή του Σφαιρόπουλου το πρώτο που την ενδιαφέρει είναι να μη δεχθεί πολλούς πόντους και στη συνέχεια το πως θα σκοράρει στην επίθεση. Σε αντίθεση με τη Μακάμπι, η οποία θα προτιμούσε έναν πιο γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, που θα τις έδινε τη δυνατότητα να πάει σε ατομικές ενέργειες, να αποκτήσει καλύτερη ψυχολογία και πιθανότατα να έχει μεγαλύτερη ευστοχία.

ΘΕΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Τα θετικά στοιχεία για τους ερυθρόλευκους σχετίζονται  με την καταπληκτική άμυνα που έπαιξαν, κυρίως όταν βρισκόταν ο Μιλουντίνοφ στο παρκέ και με το χαρακτήρα και το μέταλλο που έδειξαν μετά το 28 (με εξαίρεση το τελευταίο δίλεπτο), όταν ευστόχησαν σε διαδοχικά κρίσιμα τρίποντα.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Οι Πειραιώτες πρέπει οπωσδήποτε να βελτιώσουν την άμυνα από έξω προς τα μέσα (κοινώς τις διεισδύσεις), κυρίως όταν τα αντίπαλα γκαρντ είναι αθλητικά και να σταθεροποιήσουν την αμυντική τους λειτουργία στο 5, όταν δεν αγωνίζεται ο Μιλουντίνοφ.

ΥΓ.1: Ο Μάντζαρης γενικά έκανε κακό παιχνίδι, όλες οι φάσεις όμως από το 28 μέχρι το 33 , όπου άνοιξε ο δρόμος για τη νίκη των ερυθρόλευκων, είναι αποτέλεσμα της δικής του οξυδέρκειας.

ΥΓ.2: Είναι αδήριτη ανάγκη, όταν τα αντίπαλα γκαρντ είναι αθλητικά, ο Ολυμπιακός να παίζει με 3 φόργουορντ, αν έκανε αυτά που έκανε χθες ο Τζάκσον, φανταστείτε τι πάρτυ θα κάνει ο Γουαναμέικερ.

ΥΓ.3: Για να πάρει περισσότερα λεπτά συμμετοχής ο Μακλιν πρέπει να παίξει καλύτερη άμυνα, δεν το έχει κάνει, αν και πιστεύω ότι έχει τη δυνατότητα.