Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΟΑΚΑ

Στις 14 Ιουνίου 2016, το κλειστό ΟΑΚΑ μετονομάστηκε σε κλειστό “Νίκος Γκάλης”. Χθες ένας άλλος Νίκος (ο Παππάς), με τη συνδρομή του έτερου Νικ (Καλάθη), οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στη νίκη της σεζόν ίσως, απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Φενέρμπαχτσε.
Τί κι αν δεν ήταν του Αγίου Νικολάου χθες, οι δυο συνονόματοι βοήθησαν να επιβληθεί για άλλη μια φορά ο άγραφος νόμος του ΟΑΚΑ. Εκείνος, ο οποίος σε όλες τις περιπτώσεις εφαρμογής του, δίνει στον γηπεδούχο Παναθηναϊκό τις μεγάλες νίκες σε όλα τα – κλειστά σε σκορ- παιχνίδια, δημιουργώντας ένα “αόρατο τείχος” μπροστά στον αντίπαλο, ο οποίος χάνει την ψυχραιμία και το πλάνο του, πέφτοντας στην παγίδα των “πρασίνων”.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με “αέρινους” τους Ουάναμεϊκερ και Μέλι και προηγήθηκε με 2-8, με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά χάρη στη δράση των Γκιστ, Καλάθη και Ρίβερς και να παίρνει το πρώτο του προβάδισμα στο 8:29 (19-17). Η πρώτη περίοδος έληξε, με τις δύο ομάδες να έχουν προσφέρει πολύ ποιοτικό μπάσκετ, δείγμα των δυνατοτήτων τους (19-21). Στην β’περίοδο, η Φενέρμπαχτσε μπήκε με ακόμα μεγαλύτερη “φούρια” και με μπροστάρη τον Βέσελι έφτασε στο 24-32, με τον Παναθηναϊκό να έχει μικρή αντίδραση (30-32), με πρωταγωνιστή τον Λεκαβίτσιους, αλλά τους Τούρκους να έχουν πάλι την άμεση απάντηση, ενώ είχαν “μπει” στο παιχνίδι και οι Σλούκας, Ντατόμε. Ο Έλληνας γκαρντ άνοιγε διαδρόμους για να βρουν οι συμπαίκτες του ελεύθερα σουτ και ο Ιταλός φόργουορντ τιμωρούσε τις αδυναμίες του Παναθηναϊκού. Σ’αυτο το διάστημα η Φενέρ έδινε πολύ καλές βοήθειες στην άμυνα, δυσκολεύοντας πολύ τον αντίπαλο, με το ημίχρονο να κλείνει στο +8 υπέρ των Τούρκων (36-44).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να παίξει (επιτέλους) άμυνα. Με τον Καλάθη να τα κάνει όλα και να συμφέρει (5π, 3ρ, 2ασ, 1κλ σε αυτό το διάστημα), ο οποίος “εξαφάνισε” τον Ουάναμεϊκερ και τον Παππά (8π, 1ρ), πλησίαζε δειλά-δειλά στο σκορ για να κλείσει η γ’ περίοδος στο 53-55. Από εκεί και πέρα οι “πράσινοι” άρχισαν να δείχνουν σημάδια κόπωσης. Εντούτοις, το πάθος, η θέληση για τη νίκη, η αυταπάρνηση και η αυτοθυσία των παικτών του Παναθηναϊκού ήταν υπέρτερες. Άρχισαν να βάζουν πολύ σωστά, έξυπνα και δυναμικά τα χέρια τους στη μπάλα (ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 κλεψίματα και 4 τάπες!), να διεκδικούν κάθε μπάλα, διαλύοντας το μυαλό των αντιπάλων τους. Η άμυνα άρχισε να λειτουργεί πολύ αποτελεσματικά : από το 55-60 του 32:33 η Φενέρ έβαλε μόνο ένα καλάθι, σκοράροντας τους υπόλοιπους πόντους με το σταγονόμετρο. Ο Θανάσης έδωσε μεγάλη ενέργεια και πάθος, ενώ και ο κόσμος μπήκε στην εξίσωση του παιχνιδιού για τα καλά. Τα μεγάλα αστέρια της Φενέρ άρχισαν ένα-ένα να βγαίνουν νοκ-άουτ από το παιχνίδι : ο Σίγκλετον έκοψε τον “αέρα” του Σλούκα με δύο συνεχόμενες τάπες, ο Καλάθης “έσβησε” τον Ουάναμεϊκερ, ο Παππάς “κατάπιε” τον Γκούντουριτς, ο Θανάσης δεν άφησε τον Μέλι να ανασάνει, με τον Βέσελι (15π, 5ρ, 3ασ) να παλεύει μόνος του. Και στο 61-66 του 37:07 ήρθε η ώρα του Νίκου Παππά. Αυτού, ντε, που δεν κάνει για την Εθνική. Που είναι αιώνιο ταλέντο. Που πουλάει οπαδιλίκι γιατί δεν ξέρει να παίζει μπάσκετ. Που κακώς αντέδρασε στον Σκουρτόπουλο, ο οποίος τον “έκοψε” από την Εθνική. Με τρίποντο μείωσε σε 64-66, ενώ στην επόμενη επίθεση παίρνει το 5ο φάουλ του Μέλι και βάζει ένα πολύ δύσκολο καλάθι. Με τη συμπληρωματική βολή, έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό μετά το 19-17 της α’περιόδου!
Οι δύο βολές του Ντατόμε έδωσαν σκορ νίκης στη Φενέρ, αλλά ο Παππάς είχε άλλη γνώμη. Με εκτός ισορροπίας τρίποντο, πάνω από τον Σλούκα, βάζει το μεγαλύτερο, ίσως, σουτ της καριέρας του, αφήνοντας σύξυλο τον Ομπράντοβιτς και τους παίχτες του, να έχουν μόλις 1.2” να εκδηλώσουν επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε τη νίκη μέσω της άμυνάς του. Στα δεκάλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου δέχτηκε συνολικά μόλις 24 πόντους (11 και 13). Και μάλιστα αυτούς τους πέτυχε η Φενέρ με πολύ κόπο και ιδρώτα. Αυτό πιστώνεται εν πολλοίς και στον Πασκουάλ, ο οποίος δεν φοβήθηκε να πάει σε σχήμα “καμικάζι” και εν τέλει δικαιώθηκε.

Ναι μεν ο Παππάς έκανε το ματς της ζωής του (24π, 2ρ, 2κλ), αλλά για να φτάσει να πάρει και να βάλει τα μεγάλα σουτ, χρειάστηκε η τεράστια συνδρομή του Καλάθη (12π, 4ρ, 6ασ, 3κλ). Του “κακού” Καλάθη, που δεν αξίζει τα λεφτά που παίρνει γιατί δεν έχει σουτ. Χρειάστηκε οι Σίγκλετον και Γκιστ να δώσουν πολλή ενέργεια και να “κλείσουν” τους διαδρόμους.
Προσωπικά, θα σταθώ πολύ στον Θανάση. Αν και μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο, έδωσε μεγάλη ενέργεια, κατέθεσε και την ψυχή του και ήταν από τους λόγους που ο συγκλονιστικός κόσμος “ξύπνησε” και ώθησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη. Ο Αντετοκούμπο είναι ο παίχτης που χρειάζεται στην ομάδα επιπλέον για να αποτελέσει το “σκιάχτρο” των αντιπάλων και να παρασύρει τους συμπαίκτες του με το πάθος του, ενώ δείχνει να είναι πλήρως συνειδητοποιημένος με τον ρόλο του.

Επόμενος αγώνας για τους “πράσινους” στις 02.11.2017 στη χώρα των Βάσκων απέναντι στη Μπασκόνια. Καλή ευκαιρία για μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη, αλλά παρόλο το 0-4 των Βάσκων, θέλει πολλή προσοχή, διότι είναι μια ιδιαιτέρως επικίνδυνη ομάδα.

Πηγή εικόνας : newsone.gr