ΠΙΟ ΚΑΛΗ Η ΜΟΝΑΞΙΑ…ΤΗΣ ΚΟΡΥΦΗΣ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση με ξεκάθαρη διάθεση να πετύχει ένα γρήγορο γκολ που θα “ξεκλείδωνε” το ματς. Οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Μάρκο Λιβάγια βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά ο Κότνικ του είπε “όχι”.

Ο Πανιώνιος είχε περιοριστεί σε πολύ παθητικό ρόλο και με τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσάλεπτου το πλήρωσε με τον χειρότερο τρόπο. Ο Γκάλο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μάρκο Λιβάγια από την καρδιά της περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά μετά, οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Αραούχο. Ο Αργεντινός έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά το πλασέ του σταμάτησε στον Κότνικ και στην επαναφορά, ο Βλάχος σταμάτησε το ψαλιδάκι του παίκτη της ΑΕΚ.

Στο 33ο λεπτό οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ συνδυάστηκαν άψογα, βγάζοντας τον Λιβάγια σε θέση βολής,αλλά ο Κότνικ κράτησε όρθια την ομάδα του.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε τόσο καλό ρυθμό αλλά και πάλι η ΑΕΚ ήταν αυτή που έδειχνε διάθεση να κάνει το παιχνίδι της και τον Πανιώνιο να περιμένει. Παρά τις καλές ευκαιρίες που είχε η “Ένωση” το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Με το τελευταίο σφύριγμα, η ΑΕΚ πήρε μια σπουδαία νίκη που τη βάζει σε θέση οδηγού στην κούρσα του πρωταθλήματος.