ΣΤΟ “ΘΕΑΤΡΟ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ” ΠΑΙΧΤΗΚΕ…ΤΡΑΓΩΔΙΑ

Το “Θέατρο των Ονείρων” έστρωσε κόκκινο χαλί, μόνο που σ’ αυτό περπάτησαν οι παίκτες της Σεβίλλης, με πρώτο και καλύτερο τον απίθανο Μπεν Γεντέρ, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και μέσα σε τέσσερα λεπτά στις δύο πρώτες του επαφές με τη μπάλα τιμώρησε τον Ζοζέ Μουρίνιο και την Γιουνάιτεντ πετυχαίνοντας δύο γκολ που έστειλαν την ομάδα της Ανδαλουσίας στους “8” του Τσάμπιονς Λίγκ για πρώτη φορά μετά από 60 χρόνια!

Στο άλλο παιχνίδι η Ρόμα με ένα ξέσπασμα στο Β’ ημίχρονο βρήκε το γκολ που έψαχνε με τον Τζέκο και πήρε το εισιτήριο για τους “8” αφήνοντας έξω την Σαχτάρ, παρά την νίκη της στο πρώτο μέρος με 2-1.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό απείλησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τον Ρομελού Λουκακού, ενώ σπουδαία ευκαιρία έχασε η Σεβίλλη στο 9′ με την κεφαλιά του Φράνκο Βάσκες να περνά λίγο άουτ, έπειτα απ’ το κόρνερ του Έβερ Μπανέγα. Στο 14′ το παιδικό λάθος του Μπαγί δεν τιμωρήθηκε, στο 16′ ο Βάσκες σούταρε άουτ και στο 27′ το διαγώνιο αριστερό του Μουριέλ πέρασε έξω. Στο 38′ χάθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Μουρίνιο, όμως ο Φελαϊνι, αφού έπαιξε το 1-2 με τον Σάντσες, νικήθηκε από τον Σέρχιο Ρίκο και το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Ένα πρώτο ημίχρονο σε γενικές γραμμές…. προβληματικό.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με εξαιρετική αντεπίθεση της Σεβίλλης (47′), που έφερε μόνο στην περιοχή τον Κορέα, όμως καθυστέρησε και ο Μπεγί με τάκλιν τον έκοψε, σώζοντας τους “κόκκινους διαβόλους” . Στο 52′ ο Ρίκο έπιασε δουλειά στο σουτ του Λίνγκαρντ μέσα από την περιοχή, ενώ στο 57′ το σουτ του Σάντσες κοντραρίστηκε και στο 60′ ο Μουρίνιο έβγαλε τον Φελαϊνί για να δώσει επιθετική νότα βάζοντας τον Πογκμπά, με τον Γάλλο στο 72′ να χάνει καλή ευκαιρία με μακρινό αριστερό σουτ. Στο ίδιο λεπτό ο Μουριέλ δεν μπόρεσε από κοντά και στο 72′ ο Μοντέλα έκανε την αλλαγή που έκρινε το ματς.

Ο Μπεν Γεντέρ στο 74′ μετά την πάσα του Σαράμπια νίκησε τον Ντε Χέα μέσα από την περιοχή και στο 78′ με κεφαλιά το έκανε ξανά για το 0-2 προκαλώντας σοκ στους Κόκκινους Διαβόλους. Ο Πογκμπά έκανε απίστευτα λάθη και το γκολ του Λουκάκου με βολέ ύστερα από κόρνερ δεν ήταν ικανό να κάνει τη διαφορά. Το 1-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος παρά τις φάσεις με Μαρσιάλ, Ράσφορντ και στο 91′ ο Ντε Χέα δεν άφησε τον Μπεν Γεντέρ να κάνει χατ-τρικ.

Η Μάντσεστερ , απλά και χωρίς πολλή ανάλυση, στήθηκε εντελώς συντηρητικά από τον Μουρίνιο και το πλήρωσε, σε έναν από τους πιο σημαντικούς αγώνες της σεζόν. Πλέον είναι εκτός όλων των στόχων, εκτός του FA Cup και σίγουρα θα χρειαστεί άμεση ανασυγκρότηση. Δεν έδειξε καθόλου να ρισκάρει για να δώσει το κάτι παραπάνω στο παιχνίδι της καθώς και τακτικά ήταν αρκετά προβλέψιμη. Έμεινε εκτός προημιτελικών για 4η σερί χρονιά, ενώ ο Ζοζέ Μουρίνιο δεν είχε στην 11άδα τους Πογκμπά, Μάτα και Μαρσιάλ, τους οποίους χρησιμοποίησε ως αλλαγή. Ο κοους των κόκκινων διαβόλων πρέπει να αναλάβει την ευθύνη του απόψε και να αναγνωρίσει πως θα μπορούσε να χειριστεί αλλιώς το παιχνίδι.

Ο Βιντσέντσο Μοντέλα απέτυχε στη Μίλαν, αλλά οδήγησε τη Σεβίλλη σε μία σπουδαία ευρωπαϊκή επιτυχία και μάλιστα κόντρα σε αυτόν που αρκετοί θεωρούν τον καλύτερο προπονητή στον πλανήτη. Την πρώτη φορά που είχε βρεθεί στους “8” της Ευρώπης η Σεβίλλη, ήταν στην παρθενική της ευρωπαϊκή συμμετοχή τη σεζόν 1957-58, ενώ τη δεύτερη παρουσία της την… χρωστάει στον Βισάμ Μπεν Γεντέρ. Αμύνθηκε σταθερά, δεν άφησε πολλούς κενούς χώρους και στο δεύτερο μέρος τα έδωσε όλα για όλα για να μετατρέψει τις τελικές της σε γκολ. Η ομάδα του Μοντέλα έκανε 21 τελικές στο Ολντ Τράφορντ, όσες δεν έχει κάνει καμία ομάδα τα τελευταία 7 χρόνια σε όλες τις διοργανώσεις! Ας πούμε μετά πως δεν το άξιζε κι όλας…

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ζοσέ Μουρίνιο): Ντε Χέα, Μπαγί, Σμόλινγκ, Γιανγκ, Βαλένσια (77′ Μάτα), Μάτιτς, Φελαϊνί (60′ Πογκμπά), Λίνγκαρντ (77′ Μαρσιάλ), Σάντσες, Ράσφορντ, Λουκάκου.

Σεβίλλη (Βιτσέντζο Μοντέλα): Ρίκο, Κίερ, Λενγκλέ, Εσκουδέρο, Μερκάδο, Ν’ Ζονζί, Μπανέγα, Βάσκες (87′ Πισάρο), Σαράμπια, Κορέα (89′ Γκάις), Μουριέλ (72′ Μπεν Γεντέρ).

Πηγές: Gazzetta, Sport24, AP, Reuters