ΜΕ ΑΕΡΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να είναι πολύ καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να δυσκολεύει το παιχνίδι της ΑΕΚ.

Μάλιστα οι “πράσινοι” έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς όταν ο Κουλιμπαλί με ωραία ενέργεια κατάφερε  να ξεμαρκαριστεί, αλλά ο Μπάρκας ήταν σε ετοιμότητα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, η ΑΕΚ ανέβαζε την απόδοση της και με τη συμπλήρωση μισής ώρας στο ματς, άνοιξε το σκορ. Μετά από μεγάλη μπαλιά, ο Αραούχο πήρε καλύτερη θέση από τα σέντερ μπακ του Παναθηναϊκού και με τρομερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες. Ο Ινσούα έκανε δυνατό μαρκάρισμα στον Κονέ και ο διαιτητής της αναμέτρησης τον απέβαλε με δεύτερη κίτρινη. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η “Ένωση” έκανε καλή διαχείριση και πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν για να τελειώσουν το ματς και το κατάφεραν στο 52ο λεπτό. Μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, ο Λουντ μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα για τον Γκάλο που με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το 2-0.

Παρά το σαφές προβάδισμα, η ΑΕΚ δεν έριξε το ρυθμό της και στο 57ο λεπτό θα μπορούσε να έχει κάνει τρία τα τέρματα της. Ο Λάζαρος πήρε τη μπάλα και αφού απέφυγε δυο παίκτες, έκανε το σουτ, αλλά σταμάτησε στο δοκάρι.

Τελικά το τρίτο γκολ ήρθε στο 67ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, αλλά στην επαναφορά ο Αργεντινός πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η ΑΕΚ πήρε άλλη μια νίκη-βήμα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.