ΕΑΛΩ ΤΟ ΣΕΦ

Η συναρπαστική φετινή σειρά συνεχίστηκε με break στο break! Ο Παναθηναϊκός είχε τις απαντήσεις απόψε και με 66-71, άλωσε την έδρα του αιωνίου αντιπάλου ισοφαρίζοντας σε 1-1 την σειρά. Φανταστικός και MVP του ματς, ο Νικ Καλάθης με 18 πόντους, με άξιο συμπαραστάτη τον Τζέιμς που χρεώνεται όμως κακές επιθετικές επιλογές στο κομβικό σημείο της τέταρτης περιόδου. Από την πλευρά του Ολυμπιακού, ο Παπαπέτρου είχε 13 και ο Σπανούλης 12 πόντους, ενώ σημαντική συνεισφορά είχε ο Παπανικολάου με 6π., 10 ριμπάουνντ.

Το παιχνίδι ήταν κρεσέντο για πολυβόλα στο πρώτο ημίχρονο με τον ρυθμό να ανοίγει και το τελικό 43-40 να φαντάζει λίγο σε σχέση με την εικόνα του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι άμυνες έσφιξαν, ο ΠΑΟ βρήκε ρυθμό με τον Τζέιμς και τον σταθερότατο Νικ, περιορίζοντας τον Ολυμπιακό σε συγκομιδή 7 πόντων στην τρίτη περίοδο. Στην τέταρτη, αν και το τριφύλλι έδειξε τάσεις αυτοχειρίας, ο Ολυμπιακός πλήρωσε την επιπολαιότητά του στην επίθεση και την αστοχία από την γραμμή των βολών…