ΠΡΑΣΙΝΟ ΡΟΥΑ-ΜΑΤ ΣΤΟ ΣΕΦ

Για δεύτερο σερί παιχνίδι δεν μπορούσε να είναι τόσο κακός! Με φανταστική προσήλωση στην άμυνα και ψύχραιμο διάβασμα, με εξαίρεση τα 4 τελευταία λεπτά, ο Παναθηναϊκός απάντησε στο break του Ολυμπιακού με δικό του στο ΣΕΦ, περνώντας από την έδρα του αιωνίου με 66-71! MVP για τους πράσινους ο συνήθης ύποπτος Νικ Καλάθης, με γεμάτη στατιστική, έχοντας 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασσίστ. 17 πόντους είχε ο Mike James και 13 ο Ματ Λοτζέσκι, ενώ για τον Ολυμπιακό διασώθηκαν οι Σπανούλης, Παπαπέτρου και Παπανικολάου.

Η ιστορία του ματς

Το ματς ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να μπαίνουν ζεστές επιθετικά. Ο Ολυμπιακός βρήκε επιθετικές λύσεις, με drive του Σπανούλη ή σουτ από τους Ρόμπερτς και Παπαπέτρου, ενώ ο Παναθηναϊκός απαντούσε με την απόλυτη ευστοχία του Ματ Λοτζέσκι, που τελείωσε το ματς με 13 πόντους, τους περισσότερους εκ των οποίων σκόραρε στην πρώτη περίοδο. Το ασυνήθιστα υψηλό 25-27 σφράγισε στο πρώτο δεκάλεπτο τις προσπάθειες των δυο ομάδων.

Ο Πασκουάλ φάνηκε εξαρχής ότι ήθελε να μικρύνει το rotation, έδωσε 34 λεπτά στον Καλάθη και 37(!) στον Κρις Σίνγκλετον, ενώ δεν έβαλε δευτερόλεπτο στο παρκέ τον Νίκο Παππά. Η μόνη έκπληξη ακούει στο όνομα Ζακ Όγκαστ τον οποίο ο Καταλανός έριξε στο παρκέ μετά τα δυο φάουλ του Γκιστ και σε έναν βαθμό δικαιώθηκε, τουλάχιστον επιθετικά (4π.- 4 ριμπ. σε 8 λεπτά). Ο Mike James ωστόσο δεν είχε βρει ακόμα ρυθμό, χάνοντας σουτ και ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή του στη ρακέτα για να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 43-40.

Ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός του ΠΑΟ πάντως δεν φανταζόταν την εκπληκτική αμυντικά τρίτη περίοδο, στην οποία ο Ολυμπιακός σκόραρε όλους κι όλους 7 πόντους, θυμίζοντας την δεύτερη περίοδο του ΠΑΟ προ 5 ημερών στο ΟΑΚΑ. Ο James πήρε τ’ όπλο του από κει και πέρα και με τους συνηθισμένους προσωπικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα μέχρι και 13 πόντων στον ΠΑΟ. Οι πράσινοι όμως έπεσαν στην παγίδα της γρήγορης διαχείρισης και έκαναν το μοιραίο λάθος να δώσουν το κλειδί της οργάνωσης στον ζεστό επιθετικά, αλλά καθόλου ψύχραιμο οργανωτικά, James. Επιθέσεις άρχισαν να σπαταλώνται η μία μετά την άλλη, ο Μπράουν, ο Σπανούλης και οι δυο “Παπ” του ΟΣΦΠ βρήκαν διαδρόμους και έφτασαν την διαφορά μέχρι και στο -3 (66-69). Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι είχαν προλάβει να χάσουν 5 κομβικές βολές, κάτι που δεν έπραξε ο Σίνγκλετον που επανέφερε την διαφορά στο +5 για τους πράσινους κλειδώνοντας το διπλό.

Καταλυτικός ο Λότζο- αισθητή βελτίωση ο Γκιστ

Για τον γράφοντα, το παιχνίδι κρίθηκε σε μια σημαντική παράμετρο. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε για πρώτη φορά στη σειρά να πάρει πράγματα από τη θέση 3! Μπορεί ο Ρίβερς να πάλευε χωρίς αποτέλεσμα να βρει το χέρι του, ο Ματ Λοτζέσκι όμως ήταν καυτός, ξεκινώντας το ματς με 9 πόντους και αψεγάδιαστα ποσοστά! Και ήταν κομβική η συνεισφορά του Ματ, διότι είναι παίχτης έμπειρος με κρύο αίμα και σταθερότητα. Γνωρίζει όσο λίγοι αυτά τα ματς και ο Πασκουάλ δικαιώθηκε δίνοντάς του σχεδόν 30 λεπτά συμμετοχής! Ως αποτέλεσμα, ο Καλάθης και ο Τζέιμς βρήκαν διαδρόμους καθώς ο Ολυμπιακός συνάντησε έναν έξτρα πονοκέφαλο που δεν υπήρχε στο πρώτο ματς. Εκεί ο Λοτζέσκι πήρε μόλις 7 λεπτά, ο Ρίβερς ήταν αρνητικός και έτσι ο Παπανικολάου αφοσιώθηκε πλήρως στην εξουδετέρωση του Καλάθη, την οποία στόχευσαν και πέτυχαν απόλυτα οι Πειραιώτες! Επιπλέον σημαντικός παράγοντας του αγώνα έγινε ο Gist, που σκόραρε 8 πόντους (4/6 εντός πεδιάς), και εκμεταλλεύτηκε τα ποιοτικά λεπτά ξεκούρασης που του προσέφερε ο Όγκαστ. Οι συνεργασίες με τον Καλάθη επανήλθαν δειλά δειλά και το τριφύλλι απέκτησε έναν σχετικό ορθολογισμό στο παιχνίδι του σουτάροντας 18 τρίποντα, εκ των οποίων τα 7 εύστοχα. Επιπλέον το συνηθισμένο και λελογισμένο ρίσκο του Ολυμπιακού να δώσει το σουτ στον Καλάθη δεν βγήκε με τον Νικ να σκοράρει 3/7 τρίποντα, γεγονός που έδωσε αυτοπεποίθηση και ψυχραιμία στον ηγέτη του ΠΑΟ! Τα λάθη του τριφυλλιού περιορίστηκαν σε μονοψήφιο αριθμό (9), ενώ η άμυνα με double team που έκλεινε στην ρακέτα προκάλεσε επιθετικό βραχυκύκλωμα στον Ολυμπιακό, που σκόραρε όλους κι όλους 23 πόντους σε όλο το δεύτερο μέρος.

Παρ’ ολίγον αυτοκτονία στο τέλος

Στην τέταρτη περίοδο όμως ο Παναθηναϊκός έχασε τις αρχές του ειδικά στα 4 τελευταία λεπτά. Ο Τζέιμς μπορεί εκτελεστικά να ήταν ζεστός, μπήκε όμως στη λογική να κουμαντάρει το παιχνίδι του ΠΑΟ, παίρνοντας τραβηγμένες προσπάθειες και πράττοντας ακόμα και παράβαση 8 δευτερολέπτων! Μέγα λάθος ειδικά σε ένα βράδυ που ο Καλάθης είχε την αυτοπεποίθηση και σε χρονικό σημείο που χρειαζόταν πάνω απ’όλα ψυχραιμία! Ο Παναθηναϊκός μπήκε από πολύ νωρίς σε λογική να παίξει με τον χρόνο και θα το πλήρωνε, αν ο Ολυμπιακός ήταν στοιχειωδώς πιο εύστοχος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (16/25 είχαν οι Πειραιώτες). Το break πάντως είναι γεγονός. Ο Πασκουάλ πιστώνεται την σταθερότητα, την έμπνευση με την χρησιμοποίηση του Όγκαστ, που σίγουρα αιφνιδίασε, και την εμπιστοσύνη στο πρόσωπο του έμπειρου Λοτζέσκι. Ωστόσο, θα πρέπει να γίνει πιο παρεμβατικός στο φινάλε του παιχνιδιού ώστε να μην διακυβεύεται το αποτέλεσμα σε παιχνίδια που έχει καταφέρει να βγάλει κάνει ρουά-ματ στον αντίπαλο! Εν συντομία, τα κλειδιά της οργάνωσης στον Νικ και πουθενά αλλού.

Η ψυχολογία γύρισε, η σειρά όμως έχει ακόμα δρόμο! Το ματς του ΟΑΚΑ χρειάζεται προσοχή και όχι αλαζονικούς αλαλαγμούς. Ο Παναθηναϊκός καλείται να αποδείξει ότι έμαθε από τα λάθη του πρώτου αγώνα, κυρίως σε πνευματικό επίπεδο, και αν το πράξει άλλη μια κούπα θα προστεθεί στην πράσινη τροπαιοθήκη!

πηγή εικόνας: gazzeta.gr