ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΚΙ Ο ΚΟΟΥΤΣ

Μετά τη χθεσινή ήττα στη Μαδρίτη, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε άλλη μια ”διαβολοβδομάδα”, με σκορ 1-1. Μια επίδοση διόλου ευκαταφρόνητη, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι οι ερυθρόλευκοι χθες έπαιζαν με την ”Βασίλισσα”, η οποία καιγόταν για τη νίκη, μετά την ήττα στο τοπικό ντέρμπι από την Εστουδιάντες, αλλά και το γεγονός ότι οι Πειραιώτες τα έδωσαν όλα εναντίον της Μπασκόνια στο Σ.Ε.Φ., νικώντας τελικά στην παράταση, δύο ημέρες πριν το παιχνίδι στη Μαδρίτη. Ως εκ τούτου, ήταν λογικό, σε κάποιο βαθμό, οι παίκτες του Μπλατ να αντιμετωπίσουν προβλήματα αναφορικά με την ενέργεια τους. Άλλωστε κι ο ίδιος ο Μπλατ, στις χθεσινές του δηλώσεις, παραδέχθηκε ότι πολύ απλά δεν γινόταν να κερδίσει η ομάδα του. Κάτι παραπάνω θα ξέρει ο κόουτς.

Από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός νίκησε την Μπασκόνια, από το παιχνίδι στο WiZink Center, μόνο να κερδίσει πράγματα μπορούσε:

1. Ο Γκος με τον Λιντέι έπαιξαν άλλο ένα ντέρμπι και σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες τη Ευρώπης.

2. Ο Σπανούλης, για άλλη μια φορά έδειξε ότι είναι εδώ, έτοιμος να βοηθήσει την ομάδα.

3. Ο Μπόγρης και στις δύο μεριές του παρκέ απέδειξε ότι δεν είναι απλά διακοσμητικός.

4. Αυτό το παιχνίδι βοήθησε άπαντες εντός ομάδας να καταλάβουν ότι ομάδες όπως ο Ολυμπιακός, αν θέλουν να έχουν συνέχεια στην διοργάνωση, πρέπει να ”ματώνουν” στην άμυνα.

Για το παιχνίδι συγκεκριμένα δεν έχω να πω πολλά. Με τα ποσοστά που είχε η Ρεάλ, ο Ολυμπιακός δεν είχε καμία ελπίδα. Η απουσία του Μιλουντίνοφ έκανε την ομάδα του Πειραιά να δείχνει ευάλωτη μέσα στη ρακέτα, απέναντι στους ψηλούς της Ρεάλ, αλλά και στους περιφερειακούς της, οι οποίοι, υπό κανονικές συνθήκες, σε κάθε εξόρμηση τους στο καλάθι, θα έβλεπαν το σκιάχτρο ονόματι Μιλουντίνοφ να τους περιμένει. Η Ρεάλ, λόγω και της κακής εμφάνισης του Γιούλ, κάθε φορά που την πλησίαζε ο αντίπαλος της, έβαζε την μπάλα με ασφάλεια στο ζωγραφιστό και έκανε τη δουλειά της. Αρκεί μόνο να αναφέρω ότι ο Αγιόν είχε 4 ασίστ και 13 πόντους κι ο Ράντολφ είχε 16 πόντους. Η Ρεάλ επιχείρησε να χτυπήσει όλες τις αδυναμίες του Ολυμπιακού, όπως την κακή περιφερειακή άμυνα (ξεκίνησε με τον Τέιλορ στο δύο), την έλλειψη του Μιλουντίνοφ, την κούραση του Πρίντεζη κ.α. Αυτό μαρτυρούν και τα στατιστικά του ημιχρόνου: 16/18 δίποντα η ”Βασίλισσα και 7/13 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι σκόραραν 56 πόντους στο ημίχρονο και με αυτά τα ποσοστά όλα είχαν κριθεί. Η Ρεάλ σκοράρει 86 πόντους μ.ο. φέτος, άρα για να έχουν οι φιλοξενούμενοι ρεαλιστικές ελπίδες νίκης έπρεπε να κρατήσουν τους Μαδριλένους κάτω από τους 30 πόντους ενεργητικό στο δεύτερο ημίχρονο, πράγμα απίθανο.

Όταν οι Πειραιώτες προσπάθησαν να θωρακίσουν τη ρακέτα τους η Ρεάλ σκόραρε τρίποντα. Ο Ολυμπιακός τα έδωσε, η Ρεάλ τα έβαλε. Εφόσον έλλειπε ο Μιλουντίνοφ, θα μπορούσε ο Μπλατ να δοκιμάσει σχήματα με τρεις φόργουορντ, έτσι ώστε να ”μικρύνει” το γήπεδο, να πιέσει πάνω στην μπάλα και να βραχυκυκλώσει τους αντιπάλους. Ο Μπλατ όμως είναι ο προπονητής κι αυτός ξέρει καλύτερα από όλους μας. Σε κάθε περίπτωση πάντως, οι ερυθρόλευκοι θα έπρεπε να πιέσουν πιο πολύ πάνω στην μπάλα, κάτι που δεν έκαναν γι’ αυτό και η Ρεάλ έφτανε με άνεση στην ερυθρόλευκη ρακέτα. Γι’ αυτό και δεν καταλαβαίνω τη λογική της μη χρησιμοποίησης του Τουπάν για τουλάχιστον ένα τέταρτο.

Όπως και να χει η χθεσινή ήταν μια ανώδυνη ήττα για τον Μπλατ και τους παίκτες του, η οποία γρήγορα θα ξεχαστεί. Ακολουθεί ματς με την Χίμκι, όπου η νίκη είναι επιτακτική.

ΥΓ1. Στα θετικά επίσης τα λίγα λάθη της ομάδας, καθώς και η κυριαρχία της στα ριμπάουντς.

Πηγή φωτογραφίας: cnn.gr