“ΧΤΥΠΑΕΙ” ΕΥΡΩΠΗ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΕΜΦΑΤΙΚΟ

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Άρης επικρατώντας πολύ εύκολα του Αστέρα (0-3) στην Τρίπολη. Οι κίτρινοι έδειξαν πόσο πολύ ήθελαν την νίκη από το πρώτο λεπτό του αγώνα και με την πίεση τους κατάφεραν να «πάρουν κεφάλι» στο σκορ από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Ο αγώνας σημαδεύτηκε και από την πρώτη συμμετοχή του Γιάννη Φετφατζίδη με τα κιτρινόμαυρα.

Ο Σάββας Παντελίδης παρέταξε την ομάδα με μία σύνθεση παρόμοια με τους δύο προηγούμενους αγώνες, αντικαθιστώντας όμως τον Δημήτρη Διαμαντόπουλο, που δεν ήταν έτοιμος για να αγωνιστεί με τον Νικολά Ντιγκινί (που σκόραρε μετά από μία εκπληκτική κάθετη πάσα του Μανώλη Σιώπη) και πίσω του πέρασε τον Τόνσο.

Στην επιστροφή του στην Τρίπολη ο Μαρτίν Τόνσο, μετά από 2 μήνες, έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με τα χρώματα του Άρη, δίνοντας την ασίστ στον Λάρσον, οποίος σκόραρε για πρώτη φορά στην νέα του ομάδα, με ένα εκπληκτικό σουτ. Επιπλέον, «δημιούργησε» το τρίτο γκολ, καθώς η ενέργεια του, που σταμάτησε στο δοκάρι σε συνδυασμό με την πολύ καλή τοποθέτηση του Ματέο Γκαρσία, καρποφόρησαν δίνοντας στον Άρη ένα ευρύ προβάδισμα.

Το ευρύ αυτό προβάδισμα, έδωσε την δυνατότητα στην ομάδα να ρίξει τον ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και να κρατήσει δυνάμεις ενόψει του κρίσιμου κυριακάτικου αγώνα που ακολουθεί κόντρα στον Πανιώνιο, στο «Κλεάνθης Βικελίδη». Ο Σάββας Παντελίδης με την σειρά του, εκμεταλλεύτηκε το 0-3 και δοκίμασε σχήμα με τρία σέντερ μπακ με Δεληζήση,Ρος και Φρανκ Βέλεθ που επέστρεψε. Επίσης, χρησιμοποίησε και τον Γιάννη Φετφατζίδη, ο οποίος έδειξε έτοιμος και ίσως να τον δούμε βασικό σε ένα από τα επόμενα παιχνίδια.

Σε γενικές γραμμές η ομάδα ήταν αρκετά καλή και αποτελεσματική ώστε να πάρει άλλους τρεις πόντους, χωρίς να καρδιοχτυπήσει. Πόντοι που την βοηθάνε «να πλασαριστεί» στις προνομιούχες θέσεις, αφού οι αντίπαλοι της «στραβοπατάνε» συνεχώς. Στα αξιοσημείωτα θα μπορούσαμε να εντάξουμε το τρίτο συνεχόμενο γκολ του Ματέο Γκαρσία που δείχνει να επέστρεψε για τα καλά.

Εκπληκτική ήταν και η παρουσία του κόσμου, ο οποίος δεν πτοήθηκε από τις δυσκολίες της ημέρας και βρέθηκε μαζικά στο πλευρό της ομάδας, κάνοντας το «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» ένα μικρό «Χαριλάου».