ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΤΣ!

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε, στα πλαίσια της φάσης των “32” του Europa League, εναντίον της ουκρανικής Ντιναμό Κιέβου και, παρότι προηγήθηκε δις, δεν κατάφερε να κάνει το πρώτο βήμα πρόκρισης μένοντας στο τελικό 2-2 . Πλέον τα πάντα θα κριθούν στο δεύτερο ματς στην Ουκρανία, όπου η ομάδα θα ταξιδέψει με μοναδικό στόχο τη νίκη αν θέλει να προχωρήσει.

Το μόνο σίγουρο με τους Ερυθρόλευκους πάντως είναι πως δε βαριέσαι να τους βλέπεις ποτέ! Πέρα από τα γκολ και τις φάσεις, ο Ολυμπιακός θα παρουσιάσει τακτικά και κάτι καινούριο που δεν το περιμένει κανείς σχεδόν σε κάθε ματς. Το κακό όμως είναι πως στα τελευταία ματς αυτές οι τακτικές ιδιομορφίες μπερδεύουν πιο πολύ την ίδια την ομάδα παρά τους αντιπάλους της! Ας τα πάρουμε όμως με τη σειρά.

Ο Μαρτίνς είχε όλες τις μέρες πριν τον αγώνα στο μυαλό του ν’ αλλάξει αρκετά πρόσωπα στο αρχικό σχήμα και εν τέλει αυτό έπραξε. Ο Μεριά πήρε τη θέση του Τοροσίδη στο δεξί άκρο της άμυνας με σαφή αποστολή να “κρατάει” τη θέση του και να βοηθάει επίσης το αμυντικό δίδυμο, στις σέντρες των Ουκρανών, με το ύψος του. Την άλλη πλευρά της άμυνας ανέλαβε να βγάλει εις πέρας ο Τσιμίκας περισσότερο λόγω της κούρασης του Κούτρη και λιγότερο για να κάνει κάτι διαφορετικό από τον Λεονάρντο. Ο Καμαρά πήρε θέση ξανά δίπλα στον Γκιγιέρμε εξαιτίας των αδυναμιών του Νάτχο στη Τούμπα, ο Ζιλ Ντίας εξαργύρωσε την εμφάνιση του κόντρα σε Λαμία και ΠΑΟΚ ενώ ο Χασάν επιστρατεύτηκε ως ο μόνος καθαρός επιθετικός που μπορεί να κινηθεί μέσα στην περιοχή.

Συνολικά οι αλλαγές που επήλθαν στη βασική εντεκάδα βοήθησαν την ομάδα να πραγματοποιήσει την αντεπίθεση και το ξέσπασμα που έψαχνε, μετά την ήττα στη Θεσσαλονίκη, στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού. Ο Χασάν, μετά από εξαιρετική συνεργασία του Γκιγιέρμε με τον Φορτούνη, άνοιξε το σκορ πριν ακόμα συμπληρωθούν δέκα λεπτά αγώνα αλλά η ομάδα συνέχισε να πιέζει ψηλά ακόμα και μετά το γκολ “πνίγοντας” την ανάπτυξη των Ουκρανών και δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες (δοκάρι του Φορτούνη, καλό σουτ του Ντίας και δύσκολη απόκρουση του Ουκρανού τερματοφύλακα). Ακόμα και μετά το γκολ των Ουκρανών που επήλθε με τη συμπλήρωση του πρώτου μισού στον αγώνα (αδράνεια του Τσιμίκα και μεγάλο κενό στο κέντρο της ερυθρόλευκης άμυνας), η ομάδα δεν άλλαξε τον τρόπο και τη σκέψη της για το παιχνίδι και ευτύχησε να κάνει σχετικά γρήγορα το 2-1 με δράστη τον Ζιλ Ντίας που σκόραρε με γκολ “αλά Γιαννακόπουλος” ανεβάζοντας τη ψυχολογία φιλάθλων και ομάδας! Παρόλη τη ψυχρολουσία του 1-1 ο Ολυμπιακός έπαιζε σωστό και ωραίο ποδόσφαιρο ενώ οι αλλαγές στην αρχική εντεκάδα είχαν βοηθήσει στο μέγιστο γι’ αυτό και το προβάδισμα δεν άργησε να ξαναγίνει “κόκκινο”!

Το μόνο που επέμενε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η ομάδα του Πειραιά να συνεχίσει ν’ αγωνίζεται με τον ίδιο τρόπο κυνηγώντας ένα τρίτο γκολ που θα του έκανε πιο εύκολη τη ζωή στην Ουκρανία. Όμως στο δεύτερο 45λεπτο παρουσιάστηκαν αυτές οι περίεργες τακτικές ιδιομορφίες που είπαμε και ο Ολυμπιακός χάθηκε! Για κάποιο ακατανόητο λόγο (ο Μαρτίνς είπε πως δεν έδωσε τέτοια οδηγία) οι παίχτες κλείστηκαν πίσω από το πρώτο λεπτό για να κρατήσουν το αποτέλεσμα, η κατοχή δόθηκε στον αντίπαλο και η ομάδα άρχισε να κυνηγάει την μπάλα χάνοντας όλο και περισσότερες δυνάμεις. Μέχρι και το 70΄ λεπτό οι Ερυθρόλευκοι περνούσαν σπάνια το κέντρο ενώ πάνω από 4-5 πάσες συνεχόμενες δύσκολα έβρισκες. Οι αλλαγές από τον Πορτογάλο ξεκίνησαν αργά και αφορούσαν την επιθετική γραμμή, πράγμα περίεργο αν σκεφτούμε την οπισθοχώρηση που είχε επέλθει. Αυτό ουσιαστικά τις κατέστησε αχρείαστες αν αναλογιστούμε ακόμα πως ο Λάζαρος, ο Μασούρας και ο Νάτχο ήρθαν ελάχιστα σε επαφή με τη μπάλα. Κατά την άποψή μου οι συγκεκριμένοι παίχτες θα βοηθούσαν αρκετά όταν οι βασικοί άρχισαν να οπισθοχωρούν λόγω κούρασης, δηλαδή από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Από τη στιγμή που οι αλλαγές άργησαν και οι γραμμές είχαν φτάσει έξω από την περιοχή μας παίχτες όπως οι Μπουχαλάκης και Τοροσίδης θα ήταν πιο χρήσιμοι ώστε να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα!

Εν τέλει όχι μόνο δεν απειλήσαμε στο δεύτερο μισό αλλά στο 90΄ όλοι πάγωσαν καθώς οι Ουκρανοί κυκλοφόρησαν όμορφα τη μπάλα, βρήκαν ξανά κενό στο κέντρο της μεγάλης περιοχής και ισοφάρισαν για το τελικό 2-2, καταφέρνοντας, παρότι έκαναν αρκετά μέτριο παιχνίδι, να γίνουν το αφεντικό της πρόκρισης.

Όμως πιστεύω πως ο Ολυμπιακός χρωστάει κάτι στους φιλάθλους του αλλά και οι ίδιοι οι παίχτες στους εαυτούς τους και θα το δώσουν! Από τα τέσσερα μεγάλα ματς που είχε μπροστά του ο Θρύλος έχασε από τον ΠΑΟΚ και ουσιαστικά έχασε και το πρώτο ματς με τους Ουκρανούς. Μένουν άλλα δύο, αυτά με την ΑΕΚ και ο επαναληπτικός στο Κίεβο όπου πρέπει ο σοβαρός Ολυμπιακός να παρουσιάσει την εικόνα που υπήρχε προ Χριστουγέννων και να πάρει και τα δύο ματς! Είπαμε είναι χρέος πλέον όλων στην ομάδα να το καταφέρουν και πιστεύω ακράδαντα πως θα το κάνουν! Ας ελπίσουμε πως αυτά τα δύο ματς που προηγήθηκαν ήταν μία κακή παρένθεση που θα κλείσει αρχής γενομένης από την Κυριακή!

Υ.Γ: Τα λέμε μετά την ΑΕΚ! Σας προτρέπω να αρχίσετε την παρακολούθηση της VTB League αλλά και της Αδριατικής Λίγκας στο μπάσκετ αυτό το ΣΚ. Πού ξέρετε μπορεί να σας χρησιμέψουν!!

Photo credits: Sport24.gr