ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΝ…

Αν μπορώ να πω σαν φίλαθλος του Ολυμπιακού, ποιά είναι η μεγαλύτερη στεναχώρια και αυτό που πάντα με θλίβει στις τόσες χαρές που παίρνω καθημερινά απ’ αυτόν τον τεράστιο σύλλογο, σίγουρα θα σκεφτόμουν τις ποδοσφαιρικές ευρωπαϊκές του πορείες και συγκεκριμένα κάποια ευρωπαϊκά βράδια σαν το χθεσινό. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έκανε το καλύτερο πρώτο ημίχρονο την φετινή σεζόν και μέχρι το 45′ λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ μέσα στο νεόδμητο γήπεδο της Τότεναμ με 0-2. Κάπου εκεί ο Μεριά έκανε “τσαφ” σε ένα πανεύκολο διώξιμο, ο Άλι έκανε το 1-2 και η συνέχεια ήταν μια ιστορία. Η ομάδα δέχτηκε στην αρχή του β’ ημιχρόνου το 2-2 και παρά την πίεση για να ξαναπάρει το προβάδισμα, οι Άγγλοι σκόραραν δις και καθάρισαν την υπόθεση πρόκριση με τελικό σκορ 4-2. Πλέον οι Ερυθρόλευκοι θέλουν νίκη με τον Ερυθρό Αστέρα στο Καραϊσκάκης ώστε να σφραγίσουν την πρόκριση στο UEL και να μη μείνουν εκτός Ευρώπης από τα Χριστούγεννα!

Ξεκίνησα το άρθρο με ένα παράπονο για τις ευρωπαϊκές πορείες του Ολυμπιακού και το μεγάλο “αν” που αιωρείται πάνω από την ομάδα στο τέλος κάθε ευρωπαϊκής διοργάνωσης που συμμετέχει. Θέλετε παραδείγματα; Ο “αέρας” του Ελευθερόπουλου σε ματς πρόκρισης στα ημιτελικά, το 2-0 της Ντόρτμουντ που έγινε 2-3 από τη Μαρσέιγ και του στέρησε πρόκριση στους “16” το 2012, το σουτ του Ντομίνγκες μέσα στο Μάντσεστερ από το 1 μέτρο που αν έμπαινε έκανε το 1-1 και έδινε πρόκριση στους “8′ (ανατροπή του 2-0 του πρώτου αγώνα σε 3-0 και αποκλεισμός το 2014), η τεράστια απόκρουση του Κασίγιας το 2008 όταν ο ΟΣΦΠ βρέθηκε μια ανάσα από αποτέλεσμα μέσα στο Μπερναμπέου, το 1-2 της Μέταλιστ στον Πειραιά που έπρεπε το 1-0 να ήταν 4-0 και όμως γύρισε, το 2012…Θα μπορούσα ν’ αναφέρω ματς που έγινε κάτι μη αναμενόμενο και ο Ολυμπιακός στερήθηκε κάτι τεράστιο στην Ευρώπη για ώρες. Το παρελθόν όμως δεν αλλάζει, παρά μόνο είναι ένας καλός οδηγός για να μην επαναληφθούν τα ίδια λάθη.. Δυστυχώς για τον Θρύλο όμως οι εικόνες μοιάζουν κάθε χρόνο πιο πολύ με “deja vu” στα ευρωπαϊκά ματς παρά υπάρχει κάποια αλλαγή (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων όπως το περυσινό ματς με τη Μίλαν).

Κάποιες φορές τα έχω ρίξει και εγώ όλα στην τύχη. Ποιος άλλωστε δεν έχει πει την φράση “κοίτα δε μας ήθελε”; Ε εγώ και πολλοί ομοϊδεάτες την χρησιμοποιούσαμε συχνά αυτήν την έκφραση μετά από τέτοια βράδια. Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη όμως παύει να είναι σύμπτωση και η τύχη δεν έχει δα τόση “κόντρα” μαζί μας ούτε παίζει αυτή μπάλα. Θα σταθώ λοιπόν σε μια φράση του Σεμέδο στο “flash interview” όπου ο Πορτογάλος στόπερ μίλησε για την ανάγκη του Ολυμπιακού ν’ ωριμάσει! Ναι ο Ρούμπεν είπε τη στιγμή μιας ακόμη βαρετής συνέντευξης μια τεράστια αλήθεια. Ο Ολυμπιακός δεν είναι πια η “σταχτοπούτα” του CH.L, η ομάδα που πατάει πρώτη φορά σε μεγάλα “σαλόνια” και όλοι θα ‘ναι ευχαριστημένοι με κάποιες αξιοπρεπείς ήττες και μια-δυο καλές εμφανίσεις. Τα χρόνια αυτά πέρασαν ανεπιστρεπτί και αν ο Ολυμπιακός δε θέλει να γίνει μια απλή αναφορά στη μεγαλύτερη διασυλλογική διοργάνωση, όπως ομάδες σαν τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, τη ΤΣΣΚΑ Μόσχας, τη Σαχτάρ κλπ. (που μερικές φορές αναρωτιόμαστε για ποιο λόγο βρίσκονται εκεί μιας και το πολύ πολύ να τύχουν σε “εύκολο” όμιλο και να βγουν τρίτες), τότε πρέπει ν’ ακολουθήσει τη συμβουλή του Σεμέδο. Με λίγα λόγια να μην μένει στην καλή εμφάνιση, στο Καραϊσκάκης που “έγειρε” ή στο ότι προηγήθηκε κόντρα σε κάποιο μεγαθήριο. Ο Θρύλος οφείλει να μάθει να διαχειρίζεται αποτελέσματα, ν’ ανταπεξέρχεται στην πίεση όταν το ματς βγαίνει από το δρόμο που έχει χαράξει, ενώ πρέπει να βρεθούν κι’ άλλοι παίχτες που πέρα από ψυχή θα έχουν και την απαραίτητη ποιότητα και όσον αφορά τις κινήσεις τους στο γήπεδο αλλά και στην διαχείριση της κούρασής τους (βλέπε Σεμέδο, Γκιγιέρμε)!

Όλα αυτά τα γράφω επειδή πιστεύω πως είναι πιο σημαντικά από κάθε ανάλυση του αγώνα και τακτικές. Αν η ομάδα δεν ωριμάσει όλο και περισσότεροι αγώνες θα ‘ναι σαν τον χθεσινοβραδινό και όλα τα άρθρα δε θα προσφέρουν τίποτα παραπάνω παρά μια απλή εξιστόρηση γεγονότων που έχουν γίνει και ξαναγίνει και ξαναγίνει.. Ναι ο Ολυμπιακός για ένα ημίχρονο ήταν συγκλονιστικός! Σου έδινε την εντύπωση πως μόνο μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και κυριαρχούσε. Ο “killer” Ελ Αραμπί συνέχισε να δείχνει στο Μαρτίνς πόσο άδικο είναι να μην ξεκινά στα περισσότερα ματς, κάνοντας με εξαιρετικό σουτ το 0-1 ενώ ο συνήθης ύποπτος στα στημένα, Σεμέδο, έγραψε το 0-2 από το 20′ λεπτό. Και το καλύτερο; Δεν οπισθοχώρησε, δε φοβήθηκε κανείς και καθόλου, παρά πιο πιθανό ήταν ένα τρίτο γκολ παρά μια μείωση του σκορ. Όλα ήταν υπό έλεγχο μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όπου ο Μεριά αποφάσισε, με εκπληκτικό “τσαφ”, να δωρίσει γκολ στην Τότεναμ, δίνοντάς της αυτό που δύσκολα φαινόταν ότι μπορεί να βρει μόνη της. Νομίζω πως ο Μεριά ουσιαστικά από σήμερα έχασε τη θέση του στην εντεκάδα της ομάδας. Τη στιγμή που ο Αβραάμ έχει δείξει δείγματα ποιότητας από το παρελθόν, ο Σισέ επιστρέφει και ο Μπα έχει καλά στοιχεία, τα πολλά λάθη του Τυνήσιου έχουν στοιχίσει βαθμούς και η υπομονή τουλάχιστον από τους φιλάθλους έχει εξαντληθεί, με την υπόθεσή του να θυμίζει λίγο Βούκοβιτς!

Από εκεί και πέρα στο δεύτερο ημίχρονο μπαίνει στη συζήτηση η ωριμότητα που λέγαμε. Ο Τσιμίκας έχει δίκιο να ζητά φάουλ στο 2-2 αλλά η αντίδραση και αυτού και του Μασούρα να σταματήσουν με αποτέλεσμα να δεχθούμε γκολ από πλάγιο είναι αστείο για να μην πούμε κάτι χειρότερο! Η ομάδα μετά το 2-2 έψαξε ένα γρήγορο γκολ να ξαναπάρει κεφάλι και καλά έκανε. Έμοιαζε λίγο με την αντίδραση που υπήρξε σε κείνο το αλησμόνητο ματς με την Άρσεναλ μόνο που τότε η ισοφάριση ήρθε αμέσως. Χθες, και αφού κάτι τέτοιο δεν έγινε, ο ΟΣΦΠ έπρεπε να πάει στην πιο ανώδυνη επιλογή του set παιχνιδιού καθώς αυτός ο ρυθμός ήταν σίγουρο πως δε θα τον ευνοούσε, πράγμα που έγινε. Ο Οριέ βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, έκανε το 3-2 και ουσιαστικά τελείωσε το ματς μιας και, όπως προείπαμε, ο Θρύλος δεν έχει μάθει να γυρνάει τόσο δύσκολες καταστάσεις ή έστω να προσπαθεί. Από τη στιγμή που το ματς στράβωσε όλα τελείωσαν και φυσικά ήρθε και 4ο γκολ από στημένη φάση. Είναι κρίμα οι Ερυθρόλευκοι να τρώνε τόσα γκολ από στημένα αλλά και γενικά οι αντίπαλοι να κάνουν τόσες ευκαιρίες! Μόνο η Τότεναμ, πέρα από το γκολ, είχε άλλες τρεις κλασικές φάσεις από κόρνερ ή φάουλ…Το προπονητικό επιτελείο πρέπει να βρει άμεσα λύση σ’ αυτό το πρόβλημα καθώς τα τεχνάσματα της άμυνας “ζώνης” και του τεχνικού οφσάιντ δε δείχνουν να πιάνουν. Το ματς τελείωσε, ο Ολυμπιακός κέρδισε τις εντυπώσεις και τα καλά λόγια του Μουρίνιο και των παιχτών του αλλά έμεινε στον 1 πόντο. Και για να ξεφύγει απ’ αυτή τη μίζερη προσέγγιση επιτέλους, θα πρέπει ν’ αποκτήσει ωριμότητα και να μάθει να νικάει τέτοια ματς γιατί κι’ αυτός πλέον είναι μια μεγάλη ομάδα της Ευρώπης!

Υ.Γ1: Απίστευτος ο κόσμος του Ολυμπιακού για άλλη μια φορά. Οι φίλαθλοι της ομάδας πραγματοποίησαν φέτος τρομερές εκδρομές σε Βελιγράδι, Μόναχο και Λονδίνο κάνοντας όλη την Ευρώπη να παραμιλά με την παρουσία τους!

Υ.Γ2: Λίγος σεβασμός στην ομάδα από τους διαιτητές στην Ευρώπη δε θα έβλαπτε. Το φάουλ που δεν δίνεται στον Τσιμίκα, η κόκκινη στον Μπενζιά με τον Ερυθρό και γενικά η αντιμετώπιση δεν είναι καλή και δεν καταλαβαίνω το λόγο.

Υ.Γ3: Ο Μαρτίνς έκανε τρομερό σχεδιασμό και γενικά προετοίμασε άριστα τον Ολυμπιακό. Όμως στις αλλαγές και στην διαχείριση, όταν το ματς στράβωσε, παίρνει κακό βαθμό ξανά. Τα έχουμε ξαναπεί κάποια πράγματα οφείλει να τα βελτιώσει γιατί και αυτός κρίνεται όπως οι παίχτες συνεχώς.

Υ.Γ4: Κάποιοι παίχτες έχουν υπερφορτωθεί ματς και περνούν συνεχόμενο ντεφορμάρισμα όπως ο Τσιμίκας και ο Ομάρ. Πρέπει ν’ αρχίσουν να προφυλάσσονται πιο πολύ ώστε να ξαναβρούν τον εαυτό τους.

Υ.Γ5: Το ματς την Κυριακή είναι τελικός για πολλούς λόγους! Ο Θρύλος ΠΡΕΠΕΙ να δώσει απαντήσεις γιατί έχουν μαζευτεί πολλά. Ο κόσμος θα είναι δίπλα, η διοίκηση στηρίζει όπως πάντα και γι’ αυτό όλοι στην ομάδα οφείλουν να δώσουν ό,τι έχουν!

Αυτά προς το παρόν από τον μικρόκοσμο του Ballin. Τα λέμε μετά τον ΠΑΟΚ!