ΠΛΑΝΟ – ΣΤΟΧΕΥΣΗ – ΟΜΑΔΙΚΟΤΗΤΑ

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Ολυμπιακό απέναντι στην πανίσχυρη Αρμάνι μέσα σε ένα όχι κατάμεστο, πλην όμως θερμό, Σ.Ε.Φ. Οι ερυθρόλευκοι αντιμετώπιζαν μια ομάδα η οποία αν βρει ρυθμό από την περιφέρεια και ανοίξουν οι χώροι για να ”στηθούν” συνεργασίες στην καρδιά της ρακέτας, μπορεί να διαλύσει οποιονδήποτε αντίπαλο. Στο πρώτο ημίχρονο, το σύνολο του Ετόρε Μεσίνα ήταν εύστοχο με 4/8 τρίποντα, 11/20 δίποντα, 3/3 βολές. Παρ’ όλα αυτά οι ερυθρόλευκοι, παρά το γεγονός ότι ήταν άστοχοι από το ”ουράνιο τόξο” με 0/9 στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου και 3/13 συνολικά, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι των Ιταλών.

ΣΩΣΤΟ ΠΛΑΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΟΥΤΣ

Αυτό συνέβη, διότι ο Κεμζούρα στόχευσε εξ αρχής σε δύο πολύ βασικά πράγματα:

1. Να πιέσει στα γκαρντ με τους Κόνιαρη, Τσέρι, Παπανικολάου και Μπάλντγουιν, με σκοπό να περιορίσει την δημιουργία των φιλοξενούμενων, κάτι που έγινε πράξη, καθώς η Αρμάνι είχε 5 ασίστ για 8 λάθη στο πρώτο ημίχρονο και και 8 ασίστ για 13 λάθη συνολικά, ενώ ο Σέρχι τελείωσε το ματς με 3 ασίστ και 2 λάθη. Η αλήθεια είναι ότι με τέτοια αναλογία ασίστ-λαθών και μάλιστα εκτός έδρας, κανείς δεν κερδίζει.
  2. Εν τη απουσία του Κουντάιτις, ο Κεμζούρα πόνταρε πολλά στο χάντικαπ Μιλουντίνοφ-Ταρζούτσκι, με τον Σέρβο γίγαντα να δικαιώνει για άλλη μια φορά τον προπονητή του, αλλά και στην εν γένει ερυθρόλευκη κυριαρχία στις δύο ρακέτες. Κάτι που συνέβει, καθώς ο Ταρζούτσκι αδρανοποιήθηκε από τα φάουλ, ενώ ο Σκόλα έμεινε σε ρηχά νερά. Οι εναπομείναντες ψηλοί της Αρμάνι (Μπρουκς και Γουάιτ) δεν θα μπορούσαν σε καμία περίπτωση να αντιμετωπίσουν θετικά τους Μιλουντίνοφ και Πρίντεζη. Άλλωστε, η πολύ καλή -άλλη μια- εμφάνιση του Μιλουντίνοφ και η κυριαρχία στα ριμπαουντς (7 επιθετικά έναντι 1 στο πρώτο ημίχρονο και 9 έναντι 3 συνολικά) υπέρ του Ολυμπιακού μαρτυρούν την επιτυχία του πλάνου του τεχνικού team της ομάδας.

Ο Ολυμπιακός λοιπόν στο πρώτο ημίχρονο, παρά τα κακά ποσοστά του και τα αντίστοιχα καλά της Αρμάνι, ήταν μπροστά, διότι περιόρισε σημαντικά την δημιουργία της Αρμάνι, μέσα από την πίεση στην μπάλα και διαχειρίστηκε πολύ περισσότερες κατοχές, εξαιτίας των λαθών των Ιταλών και των επιθετικών ριμπάουντ που μάζεψε. Αν ήταν λίγο πιο γρήγορος στις περιστροφές και πιο συγκεντρωμένος στην επικοινωνία της άμυνας, έτσι ώστε να αντιμετωπίσει την γρήγορη κυκλοφορία μπάλας και τα ρήγματα των παικτών της Αρμάνι ή αν ήταν πιο εύστοχος στις επιθετικές του προσπάθειες.

ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ

Γίνεται φανερό λοιπόν ότι για έχει ευτυχή κατάληξη για τον Ολυμπιακό το παιχνίδι, θα έπρεπε οι ερυθρόλευκοι να ευστοχήσουν στα μακρινά σουτ, καθώς η Αρμάνι δεν υπήρχε περίπτωση να κάνει τόσα λάθη στο δεύτερο μέρος, ούτε να επιτρέψει τέτοια φθορά στην ρακέτα της. Οι ερυθρόλευκοι όμως δεν σταμάτησαν λεπτό να πιέζουν στην μπάλα, μόλις βελτίωσαν κιόλας την άμυνα τους όταν η μπάλα κινούνταν από μέσα προς τα έξω, δηλαδή τις περιστροφές και την αλλολοκάλυψη ( 2/11 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μεσίνα) οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν ακόμη πιο δύσκολο καλάθια. Στην αντίπερα όχθη οι Πειραιώτες προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν στο έπακρο τον Μιλουντίνοφ, σερβίροντας του την μπάλα μέσα από early plays, ενώ εκμεταλλεύτηκαν τα αργά ρολαρίσματα (αμυντικά) των ψηλών των Ιταλών σε καταστάσεις πικ εν ρολ, είτε για να τελειώσουν την φάση με δίποντο, είτε για έξτρα πάσα στην περιφέρεια. Εκτός αυτού, τα σουτ που επιχείρησαν οι γηπεδούχοι βρήκαν στόχο κι έτσι το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ 31-16. Το νερό είχε μπει στο αυλάκι και το τρένο δεν γύριζε πίσω. Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

ΡΟΤΕΙΣΟΝ ΚΑΙ ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ

Το πιο χαρμόσυνο νέο της ημέρας σίγουρα είναι ότι όλοι έπαιξαν και όλοι βοήθησαν για άλλη μια φορά. Με προεξάρχοντες τους Παπανικολάου, Σπανούλη και Μιλουντίνοφ, η ομάδα έδειξε ότι πλέον παίζει με αρχές και με νοοτροπία που ξεκινάει από την άμυνα. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο όλοι οι παίκτες έχουν βρει τον ρόλο τους. Αυτό είναι ξεκάθαρο και ο Ολυμπιακός πηγαίνει στο Ο.Α.Κ.Α. σε μια πολύ καλή ψυχολογική κατάσταση. Βέβαια κάθε ματς είναι μια νέα πρόκληση και θα έχει ενδιαφέρον να δούμε την αντίδραση του Ολυμπιακού απέναντι σε μια δυνατή έδρα που ο αντίπαλος ”θα πετάει φωτιές” στην άμυνα. Τα λέμε σύντομα…

πηγή φωτογραφίας: gazzetta.gr