ΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΜΑΤ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΡΙΜΑ

” Δεν μπορώ να σας υποσχεθώ ότι θα κερδίσουμε, μπορώ όμως να σας υποσχεθώ ότι θα παλέψουμε”. Αυτά ήταν τα λόγια του κόουτς Κεμζούρα μετά την νίκη του Ολυμπιακού επί της Αρμάνι την προηγούμενη εβδομάδα, στο Σ.Ε.Φ. Έτσι κι έγινε, οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν, προσαρμόστηκαν, πάλεψαν, αλλά δεν τα κατάφεραν. Ο κόουτς πάντως τήρησε την υπόσχεση του και οι Πειραιώτες έβαλαν δύσκολα στον αιώνιο αντίπαλο τους. Το ντέρμπι, μπασκετικά, ίσως προσφέρει μεγαλύτερα κέρδη στους ηττημένους από ότι στους νικητές. Ο ΠΑΟ δεν έπαιξε καλά, εκμεταλλευόμενος όμως τον διαστημικό Ράις, την αύρα της έδρας και την απειρία των αντιπάλων πήρε μια σουδαία νίκη. Ο ΟΣΦΠ από την άλλη, ξεδίπλωσε στο παρκέ μεγαλύτερη ομάδικότητα, καλύτερη κυκλοφορία στο 5 vs 5 και φάνηκε πιο έτοιμος όσον αφορά την στόχευση των αδυναμιών του αντιπάλου. Αν οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν κάνει τόσες, το λιγότερο, αχρείαστες ήττες μέχρι στιγμής, τώρα μπορεί να μιλάγαμε διαφορετικά. Ωστόσο, οι 5 νίκες και 7 ήττες της ομάδας την υποχρεώνουν να μην είναι ευχαριστημένη με τίποτε άλλο πέρα από την νίκη σε κάθε παιχνίδι κι όχι να στέκεται σε απλά καλές εμφανίσεις.

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΚΑΛΑΘΗ

Ο Κεμζούρα γνώριζε ότι από τους πόντους του Καλάθη δεν πρόκειται να χάσει, αν ζημιωνόταν από κάτι αυτό θα ήταν οι ασίστ του ομογενούς γκάρντ. Γι’ αυτό λοιπόν, τον πίεσε πολύ πάνω στην μπάλα για να του δυσκολέψει τις αποφάσεις, με τους Τσέρι, Μπόλντγουιν και Κόνιαρη. Επιπλέον, ζήτησε καθαρή άμυνα, χωρίς βοήθειες στο 1 και στο 5. Με αυτό τον τρόπο έκανε ακόμα πιο δύσκολη την δουλειά του Νικ στο να πασάρει την μπάλα στους συμπαίκτες του, όντας εγκλωβισμένος σε καταστάσεις 2 vs 2. Εδώ βέβαια έπαιξε κομβικό ρόλο η φοβερή pick n’ roll άμυνα του Μιλουντίνοφ, καθώς ο ΠΑΟ δεν έβγαλε ούτε ένα από τα συνήθη pick n’ roll του με κύριο εκφραστή τον Καλάθη. Στο συγκεκριμένο ματς φάνηκε, για άλλη μια φορά, το προνόμιο του να έχεις έναν ”δεινόσαυρο” στο ρόστερ σου, ο οποίος μπορεί να κάνει πράγματα μέσα στο παρκέ που παραπέμπουν σε άλλου είδους ψηλό. Εφόσον ο Κεμζούρα είχε πετύχει τον στόχο του, όσον αφορά τις δημιουργίες του Καλάθη, το μόνο που έλειπε ήταν το ερωτηματικό της ευστοχίας του Νικ από την περιφέρεια, όταν ο ηγέτης του Παναθηναϊκού αστόχησε στα πρώτα του σουτ (συνολικά 0/9 τρίποντα) η συνέχεια ήταν λίγο πολύ αναμενόμενη και χιλιοπαιγμένη: ένα βήμα πίσω η άμυνα, για να δυσκολέψει η δημιουργία των γηπεδούχων και… under μέχρι ο ήλιος να γίνει μπλε.

Κάτω από αυτές τις συνθήκες, ο ΠΑΟ ασφυκτιούσε στο 5 εναντίον 5 και ο Ολυμπιακός είχε γρήγορες επιστροφές χωρίς να αφήνει τον αντίπαλο να κάνει το αγαπημένο του παιχνίδι, δηλαδή να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο. Ωστόσο, εκεί που τίποτα δεν λειτουργούσε καλά για τους πράσινους, τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και τα (3) λάθη του Ολυμπιακού, έδωσαν κάποιες επιθετικές ανάσες στο τριφύλλι. Η τρομερή επιτυχία του πλάνου του Ολυμπιακού, σχετικά με την αντιμετώπιση του Καλάθη, φανερώνεται περίτρανα από τις συνολικά 11 ασίστ των γηπεδούχων σε 45 λεπτά αγώνα, ενώ τα πέντε λάθη της ομάδας του κόουτς Πιτίνο, φανερώνουν περισσότερο το γεγονός ότι η μπάλα δεν γύρισε παρά οτιδήποτε άλλο. Άλλωστε, είναι γνωστό ότι στο μπάσκετ αν δεν γυρίσει η μπάλα δεν θα γίνουν ούτε ασίστ, ούτε λάθη.

Δεν είναι μόνο η άμυνα στον Καλάθη που αξίζει την προσοχή μας. Οι Πειραιώτες εξουδετέρωσαν το δεύτερο μεγάλο όπλο των πρασίνων που δεν είναι άλλο από τον Τζίμερ Φριντέτ, ο οποίος ηττήθηκε κατά κράτος, σε άμυνα κι επίθεση, από τον superstar ετών 37, Βασίλη Σπανούλη. Ωστόσο οφείλω να αναφέρω ότι ο Παναθηναϊκός είναι μια ομάδα που αν περιορίσεις τον Καλάθη, τότε η δουλειά σου στην άμυνα γίνεται απείρως ευκολότερη.

Η ΚΙΝΗΣΗ ΜΑΤ ΤΟΥ ΚΟΟΥΤΣ

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε σε τίποτα να κάνει με το πρώτο, καθώς Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε να βιάζεται στην επίθεση, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους γηπεδούχους να τρέξουν, αλλάζοντας εντελώς τα δεδομένα του παιχνιδιού και παίρνοντας τον ρυθμό με το μέρος τους. Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να προσαρμοστεί σε τέτοιες ταχύτητες, ο Ράις εκμεταλλεύτηκε κάποιες επιπόλαιες άμυνες των φιλοξενούμενων, βρήκε ρυθμό και σκόραρε 16 πόντους από τους 28 της ομάδας του στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός θα έπρεπε να αλλάξει κάποια πράγματα για να διεκδικήσει το ματς. Συγκεκριμένα, να θωρακίσει την ρακέτα του και να βρει τρόπο να ρίξει κάπως τον ρυθμό. Μέχρι και το 25 ο Παναθηναϊκός φάνταζε το απόλυτο αφεντικό. Ωστόσο, ο κόουτς Κεμζούρα δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη. Ο Λιθουανός τεχνικός, εγκατέλειψε το σχήμα με τους Έλληνες και την λογική του να τραβήξει τους ψηλούς του ΠΑΟ μακριά από την ρακέτα, με τον Μιλουντίνοφ στο high post, ανοίγοντας χώρους για δημιουργίες και εύκολα τελειώματα προς τα μέσα. Με πεντάδα – καμικάζι ( Τσέρι, Μπάλντγουιν, Πώλ, Βεζένκοφ και Ριντ-Μιλου), οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν για τα καλά στο ματς και μάλιστα με τον… τρόπο του Παναθηναϊκού, δηλαδή με πιεστικές άμυνες στην περιφέρεια, κλεψίματα και γρήγορη σκέψη στον αιφνιδιασμό (Τσέρι-Μπάλντγουιν), αλλά και ατομικές ενέργειες (Πωλ), με μπόλικη δόση στόχευσης στην αδύναμη πλευρά ( Βεζένκοφ), χτυπώντας τους Φριντέτ και Τόμας. Ο Ολυμπιακός με όπλο του την καλή άμυνα στην περιφέρεια και τις γρήγορες επιθέσεις του έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο -2.

ΚΑΙ Ο ΡΑΙΣ;

Οι ερυθρόλευκοι, παρά την αστοχία τους στις βολές έμοιαζαν ως το απόλυτο φαβορί στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς είχαν ανατρέψει εντελώς την κατάσταση στα ριμπάουντ (7-8 τα επιθετικά) και έβαζε τα ελεύθερα τρίποντα, συνεχίζοντας την πολύ καλή του άμυνα. Η επιμονή του Κεμζούρα στον Βεζένκοφ όμως, έδωσε την δυνατότητα στο ήδη ”καυτό” Ράις να χτυπήσε πάνω στα αργά του πόδια και έτσι ο Παναθηναϊκός να βρίσκει μια σταθερή πηγή σκοραρίσματος, όσο το ματς πλησίαζε προς το ΄τελος του. Ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι στα τελευταία δύο λεπτά, όμως η πεντάδα χωρίς τους Σπανούλη και Πρίντεζη σε συνδυασμό με τις χαμένες βολές και την έλλειψη καθαρού μυαλού από τον Μπάλντγουιν σε κρίσιμα σημεία, έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου ο παροπλισμός των Παπανικολάου, Πρίντεζη και Ρότσεστι, είχε ως αποτέλεσμα να κουραστούν κάποιοι παίκτες και να χαθεί το ματς.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

Συμπερασματικά,  ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στα τρίποντα, στα ριμπάουντς (μην σας ξαγελάει αυτό που γράφει η στατιστική, καθώς ο ΠΑΟ πήρε τρία συνεχόμενα επιθετικά στην παράταση, αλλά σε ένα σημείο που έτσι κι αλλιώς ήταν πολύ δύσκολο να αλλάξει κάτι) και κυκλοφόρησε πολύ καλά την μπάλα, στοχεύοντας στους κακούς αμυντικούς του ΠΑΟ ( εξαίρεση ο Μήτογλου) μέσα στην ρακέτα, με τους Πρίντεζη – Μιλουντίνοφ να βγαίνουν ψηλά, ανοίγοντας χώρους ή κάνοντας pin down σκριν σε έναν άψογο, Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος νίκησε κατά κράτος τον Φριντέτ στο προσωπικό τους χάντικαπ.

Ο Παναθηναϊκός απ’ο την άλλη, όταν το ματς δεν πήγε καλά, καρατήθηκε σε μεγάλο βαθμό από τον φοβερό Ράις ( σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε η περιορισμένη συμμετοχή παικτών που θα μπορούσαν να βοηθήσουν στην αντιμετώπιση του δαιμόνιου Αμερικανού, όπως ο Παπ ή ο Πρίντεζης ή ακόμη κι ο Ρούμπιτ) και το αμυντικό mentallity του Ντίνου Μήτογλου και η συνεισφορά του στα ριμπάουντς, καθώς τα τελειώματα του μέσα στο ζωγραφιστό. Όλα αυτά μέχρι την παράταση που ο Καλάθης με τον Παπαγιάννη ανέβασαν ρυθμούς γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας τους.

Ο ΠΑΟ συνεχίζει με το πολύ καλό 8-4 και ρίχνεται στην μάχη με τα ”θηρία”, μέχρι την αυλαία του πρώτου γύρου με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός, έχει αδικήσει τον εαυτό του, τρέχει για να μαζέψει τα ασυμμάζευτα, καθώς κάποιες από τις ήττες που έχει κάνει κάνουν επιτακτική την ανάγκη για νίκες εκτός προγράμματος. Τα πράγματα είναι δύσκολα και οι ερυθρόλευκοι φαντάζουν αουτσάιντερ για την οχτάδα, ωστόσο στην ευρωλίγκα ποτέ δε πρέπει να λες ποτέ. Τα λέμε σύντομα.